اخبار

ارجاع بیماران به داروخانه‌ خاص توسط پزشکان تخلف است

رئیس اداره نظارت و ارزیابی مراکز درمانی سرپایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تخلف ارجاع بیماران به داروخانه‌ گفت و اظهار داشت:

ارجاع بیماران به داروخانه خاص مگر در مواقع ضروری مانند کمیاب یا نایاب بودن دارویی مجاز بوده و در سایر موارد تخلف است که چنان‌چه شهروندان موردی را به ما اطلاع دهند به آن رسیدگی خواهیم کرد.

به گزارش طب مارکتینگ و نقل از خبرگزاری فارس، برخی از شهروندان که نسبت به روند ارائه نسخه و تهیه چگونگی نسخه بیمار در برخی کلینیک‌ها و داروخانه‌های کاشت مو شیراز اعتراض داشتند در سامانه فارس من مطالبه ای تحت عنوان «سودجویی در برخی کلینیک‌ها و داروخانه‌های کاشت مو شیراز » به ثبت رساندند و درخواست پیگیری داشتند.

در پیامی شهروندان عنوان کرده بودند:

….تقریبا در بیش از ۹۹ درصد کلینیک‌های کاشت تکنسین‌ها با بستن قرارداد با داروخانه‌های خاص در ازای ارسال نسخ به آن داروخانه‌ها تقاضای دریافت پورسانت‌های چهارصد هزار تومانی تا یک میلیون تومانی از داروخانه می‌کنند! تخلف بزرگ! بیمار حق دارد نسخه داروهای خود را به طور کامل و خوانا داشته باشد اما اغلب اوقات به بیمار گفته می‌شود برو به فلان داروخانه فلان آدرس و بگو پک خانم ایکس را می‌خواهم در اعتراض به بیماران گفته می‌شود چون ما از اینجا مطمئن هستیم دارو تهیه کنید. وضعیت تا جایی پیش رفته که برخی داروخانه با پیک دارو به درب کلینیک‌ها و درب منزل ارسال می‌کنند و بیمار مجبور می‌شود همان جا دارو را تهیه کنند…

خبرنگار خبرگزاری فارس این مطالبه را از سوی رئیس اداره نظارت و ارزیابی مراکز درمانی سرپایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز پیگیری کرد.

مشاوره راه اندازی کلینیک

رضا مرزبانی با بیان اینکه ارجاع بیمار به داروخانه ای خاص تخلف محسوب می شود اظهار داشت:

اگر پزشکی بیماری را به داروخانه خاص ارجاع دهد تخلف است به جز مواردی که دارو دارویی کمیاب یا نایاب باشد ، که نیاز باشد بیماران را به داروخانه های ویژه مانند داروخانه هلال احمر ارجاع دهند.

مرزبانی در ارتباط با کلینیک های زیبایی نیز عنوان کرد:

کلینیک های زیبایی خودشان می توانند آزمایشگاه یا داروخانه تاسیس کنند اما در صورتی که تمایل نداشته باشند تأسیس کنند می توانند با آزمایشگاه یا داروخانه ای قرارداد ببندند ، که البته باید مورد تایید معاونت غذا و دارو باشد و دارو های روتین را از آنجا تهیه کنند یا اگر آزمایشی داشته باشند با آزمایشگاهی که با آن قرارداد می بندند بیمار را ارجاع دهند این مورد منعی ندارد.

وی افزود:

از ابتدای سال جاری حدوداً 1700 بازدید و نزدیک به 800 مورد تعزیرات و 72 مورد مرکز غیر مجاز بوده است که با آنها قطعا برخورد می شود چرا که همکاران ما به صورت شبانه روزی در تلاش هستند تا این مراکز را شناسایی کنند.

رئیس اداره نظارت و ارزیابی مراکز درمانی سرپایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن بیان اینکه 4200 مرکز درمانی وجود دارد گفت:

ما تعداد محدودی کارشناس داریم که البته این دست آویزی نمی شود که همکاران ما کار خودشان را انجام ندهند و قانون در حال اجرا است.

وی درباره ارجاع بیماران به داروخانه‌ تصریح کرد:

به هر حال تخلف می شود همیشه تخلف بوده و هست و خواهد بود ، اما اگر چنانچه موردی وجود دارد شهروندان می توانند با MCMC تماس بگیرند یا به صورت حضوری به اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کنند صد در صد موارد پیگیری و رسیدگی می شود.

مرزبانی یادآور شد:

اگر چنانچه موردی هست مردم می توانند از طریق شماره گیری 1819 به صورت 24 ساعته آن را اطلاع دهند و هر زمانی که امکان ثبت شکایت و گزارش وجود دارد اعلام کنند ؛ همچنین به دلیل اینکه نتیجه به صورت تلفنی بازخورد می شود و قول پیگیری داده می شود قابلیت رصد دارد و ما همه روزه در هر ساعت از شبانه روز در حال رسیدگی و پیگیری شکایات شهروندان هستیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× 2 = 12

دکمه بازگشت به بالا