اخبار

نخستین داروی رشد مجدد دندان در جهان آزمایش می‌شود

پژوهشگران ژاپنی اعلام کردند که انجام آزمایش‌های بالینی نخستین داروی رشد مجدد دندان در جهان از ماه سپتامبر امسال یعنی شهریورماه در بیمارستان دانشگاه کیوتوی این کشور آغاز می‌شود.

به گزارش طب مارکتینگ و نقل از خبرگزاری تسنیم، براساس گزارش وبسایت ماینیچی ژاپن، داروی رشد مجدد دندان پس از دریافت تایید ایمنی، برای بیمارانی که به طور مادرزادی فاقد مجموعه کامل دندان هستند تجویز خواهد شد تا اثربخشی آن بررسی شود. محققان ابراز امیدواری کرده‌اند که فروش این دارو را در سال 2030 آغاز کنند.

این دارو در مطالعات حیوانی تا به امروز بدون خطر بوده و هیچ عارضه جانبی گسترده‌ای پس از مصرف آن دیده نشده است. محققان در مرحله مطالعه حیوانی مشاهده کردند که مصرف دارو در موش‌های مبتلا به کمبود مادرزادی دندان، باعث رشد دندان‌های موش‌ها شده است.

خدمات طراحی ست اداری کلینیک

اگرچه تقریبا همه انسان‌ها به طور معمول 32 دندان دارند، اعتقاد بر این است که حدود یک درصد از جمعیت جهان از یک بیماری مادرزادی به نام «آژنزی دندانی» رنج می‌برند که باعث عدم رشد یک یا چند دندان می‌شود.این بیماری علاوه بر غذا خوردن توانایی تکلم و بلع بیمار را نیز دچار مشکل می‌کند.

بنابر اعلام بیمارستان کیتانو در بخش کیتا اوزاکای ژاپن، مرحله اول آزمایشات بالینی از سپتامبر امسال تا اوت 2025 ادامه خواهد داشت. این دارو در ابتدا برای تایید اثربخشی به صورت وریدی به 30 داوطلب سالم بین 30 تا 64 سال تزریق می‌شود. این افراد باید حداقل یک دندان پشتی نداشته باشند تا در صورت اثرگذاری دارو و شروع رشد دندان، مشکلی برایشان پیش نیاید.

در مرحله بعد، این دارو برای بیماران مبتلا به کمبود مادرزادی دندان تجویز می‌شود. محققان قصد دارند در این مرحله جمعیت مورد مطالعه را به افراد بین 2 تا 7 سال که حداقل 4 دندان از بدو تولد از دست داده‌اند محدود کنند. داروی جدید می‌تواند در آینده افراد را از پروتز و یا ایمپلنت دندان خلاص کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× 1 = 8

دکمه بازگشت به بالا