اخبار

برنامه‌های وزارت بهداشت برای کنترل مصرف آنتی بیوتیک

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در مواقعی که نیازی به آنها نیست کمکی به شما نمی‌کند و عوارض جانبی آن‌ها همچنان می‌تواند باعث آسیب شود. زمانی که بیمار هستید، پزشک می‌تواند بهترین درمان را برای شما تعیین کند. هرگز پزشک خود را برای تجویز آنتی بیوتیک تحت فشار قرار ندهید. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پنج برنامه وزارت بهداشت برای کاهش مقاومت میکروبی و  کنترل مصرف آنتی بیوتیک را تشریح کرد.

کمپین تبلیغاتی پزشکی به چه معناست؟

یونس پناهی در نشست مجازی پیشگیری از ایجاد مقاومت میکروبی با بررسی راهبردهای همگرا در تحقیقات پیشگیرانه با بیان اینکه مصرف بی‌رویه تاییدآنتی‌بیوتیک‌ها و ایجاد مقاومت میکروبی (مقاوم شدن میکروب‌ها نسبت به اثربخشی داروهای ضد میکروب) چالش بزرگی است که سازمان جهانی بهداشت هم به آن توجه ویژه دارد و از همه خواسته که آموزش های لازم را برای  کنترل مصرف آنتی بیوتیک ارائه بدهند، بیان کرد:

ابتدا باید آسیب‌ها و تبعات ایجاد این مقاومت برای بیمار، سیستم بهداشت و درمان و اثرات اجتماعی آن را بررسی کرد. حجم بزرگی از مشکلات مقاومت میکروبی به دوز مصرفی، مقدار مصرف آنتی‌‌بیوتیک و فرهنگ مصرف آن مرتبط است. سیاستگذاری در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها بسیار اهمیت دارد تا بدانیم در کشورهای مختلف چگونه عمل شده است. کشورهایی با اقتصاد قوی از چه سیاستی بهره بردند تا توانستند تایید دوز مصرفی، مقدار و در نتیجه مقاومت میکروبی را کاهش دهند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با تاکید بر ضرورت پایش مصرف به منظور کاهش استفاده آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور، عنوان کرد:

آنتی‌بیوتیک‌ها از نظر اثربخشی با یکدیگر متفاوت هستند و گاهی تجویز آن توسط افراد بدون توجه به نمودار تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها انجام می‌شود و این امر می‌تواند بر میزان بروز مقاومت آنتی‌بیوتیکی تاثیرگذار باشد.

برنامه کلان در وزارت بهداشت برای کاهش مقاومت میکروبی و  کنترل مصرف آنتی بیوتیک

پناهی به پنج برنامه کلان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور برای کاهش مقاومت میکروبی اشاره کرد و گفت:

برای متخصصان و تصمیم‌گیران و حتی آحاد مردم باید آموزش‌های لازم ارائه شود. دانش و شواهد برای راه‌های پیشگیری از مقاومت باید تقویت شود. بروز عفونت از طریق روش‌های پیشگیرانه که می‌تواند بر میزان و حجم نیاز به آنتی‌بیوتیک‌ها اثر بگذارد باید کاهش یابد؛ استفاده ضدمیکروب‌ها در پزشکی و دامپزشکی باید بهبود یابد و همچنین توسعه فناوری‌های نوین جهت کاهش مقاومت آنتی‌بیوتیکی اثر گذار خواهد بود.

وی تصریح کرد:

دنیا و کشورها در وضعیتی هستند که داشتن یک سیستم پویای پایش مستمر نتایج تجویز بر بهبود بیماری، بررسی رفتار تجویز، ارائه مستمر تجربه‌های موفق، صرفه جویی در هزینه‌ها و تقویت مشارکت‌های بین المللی ضروری است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه توصیه کرد که آنتی‌بیوتیک‌های پر مصرف به صورت دوره‌ای از چرخه خارج شود و بعد از یک مدت دوباره برگردانده شود تا به نحوی بتوانیم در این زمینه کنترل داشته باشیم.

پناهی اعلام کرد:

در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت این باور وجود دارد که هر چه در این حوزه هزینه شود درواقع سرمایه گذاری است بنابراین آمادگی لازم برای ارائه حمایت از طرح‌های کلان پیشگیرانه و حمایت از طرح‌های کلان نوآورانه جهت معرفی ترکیبات جدید به منظور کاهش مقاومت آنتی‌بیوتیکی وجود خواهد داشت. این امید وجود دارد تا با طرح های دریافتی، در این حوزه امکان انجام فعالیت های اساسی فراهم شود.

سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت با بیان اینکه مسئله ای که به اثربخشی آنتی‌بیوتیک ضربه می‌زند استفاده از رویکرد اشتباه در پروفیلاکسی (مصرف آنتی‌بیوتیک پیش از درمان) است، یادآور شد:

طبق اصول تجویز منطقی آنتی‌بیوتیک، اصل استفاده از یک نوع داروی آنتی‌باکتریال است و فقط چندمورد استثنا وجود دارد مثل زخم پای دیابتی یا آبسه های داخل شکمی یا در برخی مواقع در بیماری سل و … چاره ای جز استفاده از رژیم‌های آنتی‌بیوتیکی وجود ندارد.

منبع: tasnimnews.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 2 =

دکمه بازگشت به بالا