اخبار

معاون وزیر بهداشت: سیاستگذاری دارویی در کشور بر اساس بار بیماری ها باشد

داروها جزء ضروری مراقبت های بهداشتی هستند. سیاستگذاری دارویی شاخه ای از سیاست های بهداشتی است که با توسعه، تهیه و استفاده از داروها در یک سیستم مراقبت بهداشتی سروکار دارد. یونس پناهی معاون وزیر بهداشت، با اشاره به تجویز و مصرف غیرمنطقی دارو در کشور، درباره سیاستگذاری دارویی اظهار داشت:

لازم است سازمان و غذا و دارو بر مبنای بار بیماری‌ها سیاستگذاری داشته باشد.

طراحی کمپین تبلیغاتی پزشکی

وی در نخستین سمینار تصمیم‌گیری مبتنی بر شواهد با عنوان «چالش‌های دارویی در اقتصاد سلامت و ارائه راهکارها برای آن»، افزود:

دارو در حوزه‌های تولید، توزیع و تجویز در دنیا گایدلاین دارد و در کشور ما نسبت به این محصول کم لطفی می‌شود و با توجه به اهمیتی که این کالا دارد، لازم است از این محصول به خوبی استفاده کنیم.

یونس پناهی با اشاره به ضرورت برنامه ریزی اصولی از سوی وزارت بهداشت در حوزه دارو، گفت:

با وجود اینکه سازمان غذا و دارو متولی امور دارویی است؛ ولی اگر با نگاه علمی و مبتنی بر شواهد به موضوع نگاه کنیم، می‌بینیم که معاونت آموزش می‌تواند در تجویز منطقی و مصرف دارو نقش داشته باشد.

معاونت آموزشی می‌تواند کمک کند ما در حوزه تجویز دارو، شواهد معقول و منطقی داشته باشیم. همچنین در زمینه مصرف دارو، همه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در اختیار معاونت درمان هستند و این معاونت هم می‌تواند در مصرف تجویز منطقی دارو کمک کند. ضمن اینکه بخشی از این موضوع نیز به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه یکی از جدی‌ترین موضوعاتی که در دنیا برای تصمیم‌گیری در حوزه سلامت انجام می‌شود، توجه به بار بیماری‌ها است، گفت:

از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷ مقایسه‌ای انجام شده و بررسی‌ها نشان داده که رفتار بیماری‌ها در این مدت به شدت تغییر کرده است. بیماری‌های قلبی عروقی، نورولوژی، سرطان و…، با این مدل تغییر داشته اند. برای مثال در حال حاضر سرطان سومین علت مرگ و میر در ایران است در حالی که در سال ۱۹۹۰ هشتمین علت بود. این نشان می‌دهد که لازم است سازمان و غذا و دارو بر مبنای بار بیماری‌ها سیاستگذاری داشته باشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه ما در وزارت بهداشت ظرفیت سنجی هر یک از معاونت‌های این وزارتخانه است، خاطرنشان کرد:

ما در کشور بیشتر از ۹۰۰ مرکز تحقیقات داریم، ۸۳۰ مجوز داریم ۱۰۰ مرکز هم در دانشگاه‌های علوم پزشکی منتظر گرفتن مجوز هستند. همچنین مرکز تحقیقات غیر دولتی، پژوهشکده، شبکه‌های تحقیقاتی و غیره نیز مشغول فعالیت هستند. همچنین ۱۳ مرکز تحقیقات در حوزه دارو، ۱۳ مرکز تحقیقات گیاهان دارویی، مراکز تحقیقاتی مقاومت آنتی بیوتیکی نیز وجود دارند و این‌ها زیرساخت‌های ما هستند و می‌توانند به سیاست‌گذاری‌ها کمک کنند.

پناهی، نسخه یکسان پیچیدن برای همه کشور را اقدامی نامناسب دانست و توضیح داد:

اینکه یک تصمیم گیری کلی از بالا انجام شود، اقدامی از مد افتاده است. چون شرایط هر استان، فرهنگ، بار بیماری‌ها و غیره در استان‌های مختلف متفاوت است. بنابراین نمی‌توان در پایتخت برای همه استان‌ها تصمیم‌گیری کرد.

وی افزود:

ما در حوزه دارو دنبال این هستیم که تحقیق و توسعه در همه بخش‌های دارو انجام شود. برای مثال زیرساخت‌های ما برای جمعیت ۲۰، ۳۰ میلیونی دیده شده، اما اکنون ۸۰ میلیون نفر جمعیت داریم. امید به زندگی نیز افزایش یافته است. همینطور با افزایش سن بیماری‌ها هم افزایش پیدا کرده است. بنابراین تحقیق و توسعه در همه بخش‌ها باید وجود داشته باشد.

در دنیا درمان‌ها به سمت ژن درمانی و درمان‌های پیشرفته رفته‌اند که اثربخشی آنها بیشتر بوده است. بنابراین باید به این سمت حرکت شود.

وی به اهمیت بار بیماری‌ها در سیاستگذاری دارویی اشاره کرد و گفت:

حتی توزیع دارو در کشور هم باید بر اساس بار دارو باشد. بار بیماری حتی در استان‌های مختلف هم بررسی شده که توزیع بیماری‌ها در کدام استان کدام بیماری بیشتر است. این برای سیاستگذار هم خیلی مهم است.

منبع: mehrnews.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 7 = 17

دکمه بازگشت به بالا