اخبار

تاکید دکتر بابک شکارچی بر اینکه حوزه آموزش علوم پزشکی کشور باید پاسخگوی نیازهای جامعه باشد

امروزه ما بیش از هر زمان دیگری در جامعه ای هستیم که برای یافتن راه حل های فنی برای مشکلات خود به دنبال علم هستیم. با این حال، بسیاری از جنبه‌های ارتباط علم و جامعه وجود دارد که به‌خوبی توسط جامعه درک نشده است و بسیاری از حوزه‌ها نیاز به بررسی دقیق جامعه دانشمندان دارند. یکی از این حوزه‌ها پزشکی است و بر اساس توصیه معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی، حوزه آموزش علوم پزشکی کشور باید پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.

دکتر بابک شکارچی، معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی کشور ضمن اشاره به این که در سال های پس از انقلاب اسلامی حوزه پزشکی ایران پیشرفت های چشمگیری داشت خاطرنشان کرد:

اولویت حوزه آموزش علوم پزشکی کشور پاسخگویی به نیازهای جامعه است.

وی همچنین با اشاره به این که پزشکی ایران در منطقه زبانزد است، اظهار داشت:

جامعه پزشکی ایران از پتانسیل بالایی به لحاظ علمی و عملی برخوردار است و در سال های پس از انقلاب نیازی به اعزام بیمار به خارج از کشور برای انجام درمان های پیچیده نداشته ایم.
آموزش‌های علوم پزشکی در ایران کاربردی بوده و باید در جهتی حرکت کنیم که بتوانیم پاسخگوی نیازهای مردم در حوزه سلامت باشیم.

دکتر بابک شکارچی در ادامه گفت:

آشنایی همکاران با تازه هاي علم و دانش روز دنیا از جمله مهمترین اهداف این معاونت است زیرا با اجراي برنامه هاي آموزشی آخرین روش‌های تشخیصی و درمانی در رشته هاي مختلف به جامعه پزشکی ارائه می شود تا در مواجهه با بیماران بتوانند بهترین اقدام درمانی لازم را انجام دهند.

معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی ضمن تاکید بر اینکه ما باید در حوزه آموزش علوم پزشکی درمان‌هاي رایج دنیا و آخرین دستاوردهای علمی را در نظر بگیریم، اظهار داشت:

با نهادینه کردن این امر تمام همکاران جامعه پزشکی می توانند در خصوص راهکارهاي تشخیصی و درمانی به اتفاق نظر دست یافته و به سمت گایدلاین هاي کشوري براي تشخيص و درمان و همچنین مدیریت بیماري ها حرکت کنیم.
به موازات این که آموزش های کاربردی و به روز دنیا برای ارائه خدمات بهینه تشخیصی و درمانی به جامعه پزشکی ارائه می‌شود، باید شرایط و امکانات لازم رفاهی نیز برای پزشکان مهیاء باشد تا بدون این که دغدغه تامین معیشت خود را داشته باشند بتوانند با اطمینان خاطر به فعالیت در مراکز درمانی بپردازند.

دکتر بابک شکارچی ضمن اینکه خاطر نشان کرد پزشکان ایرانی، پیچیده ترین درمان ها و اعمال جراحی را برای بیماران انجام می‌دهند در حدی که حتی ظرفیت پذیرش توریسم سلامت از سایر کشورها را داریم، گفت:

اولویت حوزه آموزش علوم پزشکی پاسخگویی به نیازهای جامعه است که خوشبختانه در این زمینه موفق عمل کرده ایم و حتی ظرفیت پذیرش بیمار از سایر کشورها و ارائه درمان های روز دنیا به بیماران خارجی را داریم اما در کنار همه این افتخارات هنوز شرایط جامعه پزشکی به ویژه پزشکان جوان به گونه ای نیست که بتوانند از عهده اداره یک زندگی معمولی برآیند و به همین خاطر پس از فارغ التحصیلی و نبود شرایط مناسب، اغلب همکاران تمایل به مهاجرت دارند.

منبع: irimc.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× 3 = 18

دکمه بازگشت به بالا