اخبار

مداخلات غیر مجاز در حوزه پزشکی ناشی از خلاء قانونی است

وقتی فردی بدون داشتن مدارک معتبر و  پروانه رسمی اقدام به طبابت می‌کند، در واقع به جرم مداخله پزشکی غیر مجاز مرتکب شده است. هرگونه اشتغال غیرقانونی در امور پزشکی و دارویی منجر به مجازات خاطی می‌شود. محمد رئیس زاده رئیس کل سازمان نظام پزشکی مداخلات غیر مجاز در حوزه پزشکی را ناشی از ضعف و خلأ قانونی در کشور عنوان کرد و گفت:

امیدواریم این مهم در برنامه هفتم توسعه مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار اداره کل روابط عمومی دکتر محمد رئیس زاده در جلسه امروز پژوهشکده” آینده پژوهی در سلامت” دانشگاه علوم پزشکی کرمان که روسای نظام پزشکی‌های شهربابک، کهنوج،رفسنجان،بم، کرمان و اعضای هیات مدیره نظام پزشکی آن حضور داشتند؛ ضمن استماع سخنان حاضران در جلسه به مباحث تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی، عوارض شهرداری، گرانی و کمبود تجهیزات پزشکی بویژه در حوزه دندان‌پزشکی و سایر مسائل مبتلابه جامعه پزشکی اشاره کرد و درباره مداخلات غیر مجاز در حوزه پزشکی افزود:

متاسفانه شاهد مداخلات غیرمجاز در حوزه پزشکی هستیم که ناشی از ضعف و خلأ قانونی است و امیدواریم در برنامه هفتم توسعه این مهم مورد توجه مسئولان قرار گیرد. البته معاونت انتظامی سازمان نظام پزشکی پیگیر این موضوع است.

وی ضمن تشکر از میزبانی هیات مدیره نظام پزشکی کرمان ادامه داد:

سهم سلامت از تولید ناخالص داخلی (GDP) به یک چهارم کاهش داشته و فقدان آمار مناسب و صحیح نسبت به تخصیص منابع سلامت از تولید ناخالص ملی یکی از بزرگترین مشکلات حوزه سلامت است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود به عدم مصرف صحیح منابع بیمه‌ای و همچنین عدم اشراف کامل اعضای سازمان نظام پزشکی به مسائل حقوقی و قانونی به شکل فنی اشاره کرد و گفت:

سازمان های بیمه‌گر علیرغم دریافت حق بیمه‌ از حقوق بگیران و مستمری بگیران ، این سرانه را در جای خود مصرف نمی کنند و سازمان نظام پزشکی و در مجموع اعضای آن تاکنون به شکل علمی از خود دفاع نکرده و متاسفانه فقط تکالیف آن‌ها مطرح و به حقوقشان توجهی نمی‌شود.

تبلیغات پزشکی آنلاین

وی تاکید کرد:

زمانی که به حقوق جامعه پزشکی توجهی نشود، به طور حتم استمرار فعالیت با کیفیت مناسب با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد. یکی از مشکلات اساسی ما عدم اشراف واقعی مسئولان به مسائل و مشکلات حوزه سلامت است زیرا معمولا سفره درمانی آن‌ها با مردم فاصله دارد.

وی خاطرنشان کرد:

علی رغم تلاش‌های جامعه خدوم بهداشت و درمان، کمبود برخی لوازم و تجهیزات پزشکی و افزایش قیمت بی رویه مواد مصرفی موجب شده تا هم کادر درمان و هم مردم در مشقت باشند.

منبع: irimc.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا